2014/​37

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Parti fra Dyrehaven med en stående hjort mellem træerne. Usigneret. Olie på lærred. 39×56.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens Samling nr. 1755 (1931), dennes auktioner, Winkel & Magnussen 139, 1933 nr. 171. Bruun Rasmussen auktion 776, 2007 nr. 1400.

Retoucheringer og flere små krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020

Vur­dering

15.000–20.000 kr.

Hammerslag