1421/1619
Sladrekompas af glas og bemalt metal med krans af koloreret kobbertik mrk. Ivar Jensen Borger I Kiöbenhavn. 20. årh. H. 30 cm.
Iflg. tradition hidhører kompasset fra Kong Christian X's sejlbåd “Rita”
Mindre buler, ridser og mærker.
Varia, 22. maj 2014
Vurdering
Hammerslag
26 bud