Kopi efter Zhou Zijing, kinesisk kunstner “De fire årstider” fire billedruller malt med tusch på papir med bjerg og træ i landskab: Vinterlandskab, Forårslandskab, Sommerlandskab og Efterårslandskab. Malt med tusch på papir. 20. årh. Billedfelt 178×48. (4)
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. oktober 2020
69 bud