Illum Wikkelsø (f. 1919, d. 1999)
“Plexus”. To-personers sofa og fire lænestole med stel af Rio-palisander, løse hynder med lyst stribet uld. Udført og mærket hos C.F. Christensen. 1960'erne. L. 132 (5)
CITES-certifikat gyldigt indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflade ridser og mærker. Falmet. Nogle hynder med pletter. Uoriginale MDF plader i sæder.
Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse. Effekter der er lavet af riopalisander eller indeholder dele af træsorten, kræver et CITES-certifikat for at kunne blive eksporteret fra Danmark til et land udenfor EU. Købere med fast bopæl uden for EU er forpligtet til at indhente denne tilladelse.
Moderne kunst og design, 4. oktober 2016