Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)
Cirkulær isspand af sort eloxeret aluminium. Låg af massiv teak. Udført hos Torben Ørskov & Co. med papiretiket herfra. H. 16,5. Diam. inkl. låg 25.
Proveniens: Eriksholms møbeludstilling ca. 1965. Hidrører fra Finn Juhls udstilling på Eriksholm i samarbejde med tidsskriftet Mobilia.
Modellen blev præsenteret på Landsforeningen Dansk Kunsthåndværks årsudstilling på Charlottenborg, København, 1958.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte mindre overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. august 2017
23 bud