915/​45

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

“Udsigt over Genfersøen fra Bonnets terrasse, i mellemgrunden Geneve, i baggrunden Mont Blanc”. Usigneret. Olie på lærred. 40×49.

Egenhændig gentagelse af nr. 200 i Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991, denne dateret ca. 1779 og på Statens Museum for Kunst (inv. nr. 6220).

Proveniens: Borgmester Carl Lehmann (1858–1933), København. Han gav det som gave til sit gudbarn, nuværende ejers oldefar.

Charles Bonnet (1720–1793) var schweizisk naturforsker og filosof og Jens Juels gode ven under det flerårige ophold i Schweiz. Bonnet samlede på sit landsted et helt lille hof af danske kunstnere om sig – foruden Juel bl.a. kobberstikkeren Clemens (1749–1831), emaljemaleren Hans Heinrich Plötz (1747–1830) og maleren Simon Malcho (1745–1793).

Jens Juels smukke portræt af Charles Bonnet bestilte han hos Jens Juel, da han var blevet udnævnt til æresmedlem af Akademiet, hvor det hænger den dag i dag.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK