2418/​4433

1919. Chr. X. 5 Øre, grøn. Parstykke (yderligt placeret) på postkort, dateret Grønland 16.4.1919 og stemplet KJØBENHAVN 8.5.19. Kortet er afsendt fra og med motiv fra IVIGTUT. Efter aftale kunne post fra kryolitbruddet i Ivigtut sendes i sæk med skib direkte til Købmagergades Posthus udenom Grønlands Styrelse [ 68 ] [  ]

Frimærker, 5. maj 2024

Vur­dering

1.000 DKK

Hammerslag