1949/​8660

To russiske karrikatur-figurer af porcelæn, dekoreret i farver, forestillende en foroverbøjet russer samt en russer ved en hest. Tilsyneladende umærket. 20. årh.s begyndelse. H. 17 og 19. (2).

Mindre aldersslitage, bl. a. behov for rensning, krakeleringer samt afslag ved fodrand.

Russisk tema, 5. december 2019

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK