1949/8660
To russiske karrikatur-figurer af porcelæn, dekoreret i farver, forestillende en foroverbøjet russer samt en russer ved en hest. Tilsyneladende umærket. 20. årh.s begyndelse. H. 17 og 19. (2).
Mindre aldersslitage, bl. a. behov for rensning, krakeleringer samt afslag ved fodrand.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag