2413/9071
Bombéformet rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ i Mathias Ortmann manér, front med tre skuffer, rigt dekoreret med forgyldte skæringer i form af rocailler, blomster og bladværk. Plade af hvidbroget marmor. 18. årh. H. 78. B. 69. D. 52.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger. Plade med reparation. Finérskader. Let falmet.
Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024
Vurdering
Hammerslag
25 bud