2413/​9071

Bombéformet rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ i Mathias Ortmann manér, front med tre skuffer, rigt dekoreret med forgyldte skæringer i form af rocailler, blomster og bladværk. Plade af hvidbroget marmor. 18. årh. H. 78. B. 69. D. 52.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Nøgle medfølger. Plade med reparation. Finérskader. Let falmet.

Selected – Collector's Choice, 25. marts 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

25 bud

(Autobud) 25.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK