2446/371
En samling hollandske fliser af fajance, dekoreret i mangan og blåt med arkitektur, religiøse scener og dyr i cirkelslag, tulipaner, rytter m.m. 17.-18. årh. (37)
Nogle fliser med reparationer. Mindre afslag. Krakeleringer.
Hidrører fra et rygerhjem.
Vurdering