2050/8788
Russisk lubok tryk. 18. årh. Et blad (delt i 8 og samlet). 8vo. Med 8 orig. træsnit og russisk tekst.
The woodcuts sometimes appeared in series, which might be regarded as predecessors of the modern comic strip.
Mindre annotation på forside, brugsspor og flossed kanter.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag