Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Uden titel, 1977. Modifikation. Usign. Olie på lærred. 32×39
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby . Malerier 1957–1977”, København, 2002, nr. O 18, gengivet side 301. Udstillet: “Per Kirkeby. Übermalungen 1964–1984”, Kunstraum München 1984 og Spendhaus Reutlingen 1984/85, kat. nr. 24, gengivet i kataloget.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020