Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
Vase af lertøj modelleret med tre små hanke samt indridsede mønstre og motiver i relief. Dekoreret med olivengrøn glasur. Sign. monogram, 1897. Unik. H. 39.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mindre glasurafslag på øvre kant samt afslag på hanke. En hank med revne hvor modelleret til vasen.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
22 bud