Godfred Christensen (f. København 1845, d. sst. 1928)
“Fra Bugten ved Laven, Juel Sø”. Sign. G. C. 14. Olie på lærred. 36,5×51,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 537, 1990 nr. 41.
Enkelte minimale krakeleringer.