1337/1569
Burmesisk regntromme af patineret bronze, tøndeformet med båndhanke, rigt prydet med borter og design. Topplade med fire frøer med unger på ryggen. I midten tolvtakket stjerne, hvorom koncentriske bånd. 18.-19. årh. H. 52. Diam. 70. Monteret på stand af udskåret træ.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 12. september 2013
Vurdering
Hammerslag
38 bud