Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)
Brænding mod en kyst og et sejlskib i horisonten. Sign. Chr. Blache 1916. Olie på lærred. 60×96.
Mindre krakeleringer samt enkelte minimale afskalninger. Lærred bør strammes let op. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019