2041/7008
Figur af udskåret drivtømmer i form af en Nalikateq sagnfigur, en stående kvinde med fremstrakte arme, øjne indlagt med ben, hår og bukser sværtet. Østgrønland, 20. årh.s første halvdel. H. 11 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser.
Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag