2041/​7008

Figur af udskåret drivtømmer i form af en Nalikateq sagnfigur, en stående kvinde med fremstrakte arme, øjne indlagt med ben, hår og bukser sværtet. Østgrønland, 20. årh.s første halvdel. H. 11 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser.

Grønlandsk kunsthåndværk - Mellem myter og mennesker, 5. oktober 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK