1326/​1502

“Musselmalet Helblonde med guld”. Dele af middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i underglasur blå og guld, bestående af 8 dybe tallerkener nr. 1049, 10 middagstallerkener nr. 1085, 8 frokosttallerkener nr. 1086, 6 kagetallerkener nr. 1087, 12 kagetallerkener nr. 1088, 12 par kaffekopper nr. 1035, kande nr. 646, flødekande nr. 1032, sukkerskål nr. 1113, sættebakke nr. 1195, terrin med underfad nr. 1109, lågfad nr. 1129, tre større og mindre ovale fade nr. 1147, 1148 og 1149, asiet nr. 1115, sauceskål med låg nr. 1106, saucekande nr. 177, 2 æggebægre nr. 542, lågkrukke nr. 358 og peberbøsse nr. 711. “Musselmalet Helblonde”. Flødekande nr. 1032, bæger nr. 1015 og kagetallerken nr. 1088. “Musselmalet Halvblonde med guld”. Ovalt fad. “Musselmalter Halvblonde”. 4 thekopper nr. 656 + 2 ekstra underkopper, 3 saltbøsser nr. 480 og peberbøse nr. 467. “Musselmalet Riflet”. Bæger nr. 478. (87)

En dyb tallerken med minimale kanthak på bagsiden. Sauceskål med minimalt afslag under guld på låg. Let slitage på guld. Halvblonde thekopper 2. sort. 8 skårede tallerkener samt bladformet asiet medfølger.

Varia, 27. juni 2013

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

23.000 DKK

15 bud

23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
18.000 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.500 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK