896/​346

Cartier

Safirbroche af 18 kt. guld i form af fugle prydet cabochonslebne safirer. Signeret Cartier. Ref. nr. K71S6 og K71S8. L. ca. 5 cm. Vægt ca. 8 g. London, ca. 1960.

Proveniens: Brochen blev givet til rekvirentens mor, Patricia Ann Pearce, i gave fra Jean-Jacques Cartier i London i 1960. Jean-Jacques Cartier var chef for Cartier i London. Jean-Jacques Cartier var barnebarn af Jacques Cartier, der startede Cartier i Paris. This gold brooch was a gift she received from Cartier after nursing him in London in the early 1960's.

Smykker, 17. september 2020

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK