Gerda Ploug Sarp (f. København 1881, d. 1968)
Portræt af Kong Christian X af Danmark (1870–1947). Sign. G. T. S. Kul på papir. Bladstørrelse 43×34. Uindrammet.
Proveniens: Grev Christian (1942–2013) og Grevinde Anne Dorte (1947–2014) af Rosenborg. Herefter deres efterkommere til idag.
Papiret er gulnet med enkelte fugtpletter.
Ældre malerier og møbler, 11. februar 2019