Christen Lyngbo (f. Vrøgum, Aal Sogn 1871, d. 1968)
Kystparti med klitter, antageligt fra Henne Strand. Sign. Christen Lyngbo 1908. Olie på lærred. 26×47.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.