Foto endnu ikke klar
891/​285

Sengustaviansk konsol med plade af porfyr fra Älvdalen, profileret sarg, sidestykker i form af udskåret delfiner på hvidmalet base. Stockholm, 19. årh.s begyndelse. H. 84. B. 79. D. 34.

Älvdalen porfyrværk var i årene 1818–1856 i den svenske kongefamilies eje. Bl.a er Rosendal vasen og Karl XIV Johans sarkofag i Ridderholms kirken tilvirket i Älvdalen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK