903/​452

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

Opstilling. Appelsin, opsats med gul og grøn papirrulle, bagved en høj lerkrukke; lille gul kande, lerkrukke med en rød papirrulle oveni. Lys baggrund. Sign. VL 45 på bagsiden. Olie på lærred. 97×80.

Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København, 1977, nr. 382, geng. s. 276. Udstillet: Skandinavisk kunstudstilling, Aarhus Kunstmuseum, 1965, kat. nr. 129. Proveniens: Chr. Weggerby / keramikeren Birte Weggerby. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

900.000 DKK