2446/268
To brede pæreformede lommelærker, optisk øjnede, af grønt og brunt glas. Frihåndblæst. 1/4 pot. Holmegaard. 19. årh.s anden halvdel. H. 12,6 og 13,3 cm. (2)
Proveniens: Ingeniør Arthur Erik Rasmussen
Litteratur: Niels Andersen og Torben Errboe: Danske Lommelærker - brændevinsflasker fra 1830–1917. Den brune afbilledet s. 132.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering