2446/264
Tre lommelærker af klart glas, én 1/4 pot optisk lodret stribet, frihåndsblæst; én med tyr og rurale effekter samt én 1/8 pot let snoet optisk stribet, frihåndblæst. Conradsminde, 19. årh.s sidste halvdel. H. 11, 12,5 og 13,5 cm. (3)
Proveniens: Ingeniør Arthur Erik Rasmussen
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Vurdering