Foto endnu ikke klar
883/​240

Francois de Troy (f. Toulouse 1645, d. Paris 1735)

Købt af Nationalmuseum Stockholm i november 2018.

Portræt af miniaturemaler Jacques-Antoine Arlaud ( Geneve 1668-Geneve 1746). Fyldig allongeparyk, elegant violet velourjakke med gyldne metalknapper og hvidt halsbind. Omkring 1717. Sign. på bagsiden Peint par DeTroy à Paris og betegnet Jacobus Antonius Arlaud Genevensis Ætatis sua Anno 29. Olie på lærred. 65×49. Samtidig udskåret ramme med ornamentik og bladværk.

Udstillet: Ny Carlsberg Glyptotek, “Exposition de Portraits Francais de Largillierre à Manet”, 1960 nr. 45.

Litteratur: Gorm Rosencrone von Benzon, Art treasures in Denmark. Kunstschätze in Dänemark. Kunstskatte i Danmark“, 1966, s. 107–108 (på engelsk), 140 (på tysk) og 170 (på dansk) har en poetisk beskrivelse af den portrætterede: ”Denne unge herre ser ud som en ophøjet guddom, hvem det har behaget at dvæle i de dødeliges verden. Hans bløde, lilla velourkappe er kun svagt oplyst, men glimtet af gylden brokade lader formode rigdom. Hans kniplingskalvekrøs og ansigtet er fuldt oplyst. parykkens grå krøller smyger sig omkring hans kinder med venlige smilehuller. Hans øjne er drømmende, hans mund nydende". afb. s. 49.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Jacques-Antoine Arlaud var født i Geneve, og kom fra en familie af urmagere fra Auvergne. Han startede sin karriere med at male ornamentale minitaurer for guldsmedene i Dijon. Som tyveårig bosatte han sig i Paris og blev miniaturemaler bl.a. for hertugen af Orléans, der blev hans mæcen og kom i lære hos Arlaud. Sidenhed opholdt han sig en periode i England, hvor han blev introduceret til prinsessen af Wales, den senere Dronning Caroline. Han vendte tilbage til Paris og sidenhen til Geneve, hvor han døde 1743.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 27. november 2018

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK