2439/​1802

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Myren”. Sæt på fire spisebordsstol med ben af stål. Sæde og ryg af sortlakeret træ. Model 3101. Formgivet 1952. Udført hos Fritz Hansen. (4)

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ben med let overfladerust. Senere bemalet.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?