2439/1802
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Myren”. Sæt på fire spisebordsstol med ben af stål. Sæde og ryg af sortlakeret træ. Model 3101. Formgivet 1952. Udført hos Fritz Hansen. (4)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Stand
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Ben med let overfladerust. Senere bemalet.
Auktion
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
28 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||