Bambara antilope opsats Tji-Wara af patineret udskåret træ, øjne af messingsøm. Mali. H. 23 cm L. 54 cm. Monteret på base.
Proveniens: Antageligt Ex. Carl Kjersmeier. Indsamlet af denne på hans ekspedition i Fransk Sudan 1931–32. Ex. Galleri Etnografica Lau Sunde. Ex. Flemming Christiansen. Ex. Ole Christensen Collection Copenhagen. Litt: Thomas Stensager artikel om Carl Kjersmeiers Tji Waraer. Tribal Art Magazine no 82. 2016 s. 106–122. Guy va Rijn Archives. J. P. Colleyn, “Bamana The art of existence in Mali” s. 227 fig. 219.
Hornene ormestukken.
Tribal art, 15. november 2018