Foto endnu ikke klar
895/​827

Barbro Nilsson (f. Malmö 1899, d. Höganäs 1983)

“Ströbäck”. Håndvævet tæppe af uld i “halv-flossa” teknik med geometrisk rombemønster i brunt og okker med grønne detaljer. Sign. AB MMF BN. Formgivet 1944. Udført på specialbestilling 1945 hos Märta Måås-Fjetterström AB, Sverige. L. 356. B. 252.

Proveniens: “Ströbäck” tæppet er opkaldt efter Dr. Ströbäck i Båstad, Sverige, som bestilte dette første eksemplar. Tæppet blev vævet af Alfhild Persson og Märta Persson og leveret d. 4. maj 1945. Mønsteret blev senere omdøbt til “Snedruta”. Ægthedsbevis fra MMF AB medfølger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 18. juni 2020

Vur­dering

100.000–120.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK