2439/691
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cylindrisk krukke af stentøj, udvendigt modelleret med vertikale riller i relief. Dekoreret med lysegrå glasur. Sign. monongram, 129. H. 8,5. Diam. 8,6.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med kalkrester.
Vurdering