Foto endnu ikke klar
893/​564

Erik Raadal (f. Horn v. Silkeborg 1905, d. Silkeborg 1941)

“Landskab ved Svostrup”. Sign. E.R. 37. Olie på lærred. 65×100

Litteratur: Dorthe Falcon Møller: “Erik Raadal. Maleren fra Gjern”, København, 1987, nr. 128, gengivet side 115. Udstillet: Corner-Høst Udstillingen, København, 1937, kat. nr. 157. Udstillet: Arnbaks Kunsthandel, København, 1939, kat. nr. 32. Proveniens: Bruun Rasmussen, auktion 43, København, 1953, kat. nr. 35.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK