Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)
En jæger i mosen en sommerdag ved herregården Ausumgård. Sign. V. Kyhn Ausumg. 22/8 81. Olie på lærred. 33×45.
I årene 1882 og 1883 udstillede Vilhelm Kyhn flere malerier på Charlottenborg med motiver fra herregården Ausumgård.
Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013