Kinesisk 'duobaoge', skab af rigt udskåret hongmu træ, overdel med to skabe med facetteret glas, her under to døre og to skuffer. 20. årh.s begyndelse. H. 192 . B. 82. D. 40.
Proveniens: Ingeniør Robert August Christensen (1885–1945). Se engelsk tekst for yderligere information.
Asiatisk kunst, 29. november 2017