1805/522
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 16”. Et par lænestole af eg, ryg og løse sædehynder betrukket med grønligt uld. Formgivet 1952. Udført hos A.P. Stolen, København. (2)
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 7, juli 1952.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet betræk med enkelte pletter og smuds. Mindre reparation ved samling mellem forben og sæderamme, indvendigt.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018
Vurdering
Hammerslag