842/​50

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

“Marklandskab. Vejby Kirke set fra nord”. Usigneret. Betegnet Veibÿ Juni 1843. Olie på papir monteret på lærred. 24×33.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af P. C. Skovgaards Arbejder i 100 Aaret for hans Fødsel”, 1917 nr. 61.

Musée du Jeu de Paume, Paris, “l'Art Danois”, 1928 nr. 206.

Skovgaardmuseet, Viborg, “P. C. Skovgaard Udstilling” 1967 (ikke udstillet, men omtalt s. 16 og afbildet planche 6).

Statens Museum for Kunst, “Sommerrejsen til Vejby 1843. J. Th. Lundbye og P. C. Skovgaard”, 1989 nr. 80, afb. 28 og s. 77.

Proveniens: Dansk privatsamling, ABR auktion 123, 1960 nr. 16, afb. s. 31. Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.

Motivet er fra Hanebjergområdet til venstre Kælderbjerg, til højre Melhøj.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

75.000–125.000 DKK

Hammerslag

290.000 DKK