185/​24

Peter Larsen (f. 1984)

Uden titel. Sign. Peter Larsen 2012, 1/9. Kobberstik. Bladstørrelse 39×53.

Den danske kunstner Peter Larsen (f. 1984) bor og arbejder i København, Danmark. Han har en MFA fra Det Kongelige Kunstakademi, København, 2013. Hans kreative udtryk byder på en fortryllende og fantasifuld tilgang til kunstfremstilling, og hans værker behandler surrealistiske temaer som bizarre figurer, forvrængede kulisser og personlig ikonografi. I sine modernistiske, men legende udforskninger, henter han inspiration fra eventyr, mytologi, dyr og bybilledet og skaber en drømmeagtig og dystopisk verden, hvor hans kunst fungerer som en form for eskapisme. Larsens kunstneriske praksis omfatter en bred vifte af medier, herunder maleri, tegning og keramik, såvel som traditionelle trykteknikker som ætsning, serigrafi og litografi. Repræsenteret ved Jacob Bjørn Galleri / Bricks Gallery.

Undersøgt i ramme. Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK

13 bud

2.200 DKK
2.100 DKK
(Autobud) 2.000 DKK
1.950 DKK
(Autobud) 1.900 DKK
1.850 DKK
(Autobud) 1.800 DKK
1.750 DKK
1.700 DKK
1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK