2411/​193

Ellen Hofman-Bang (f. København 1879, d. 1971)

“Marmorkirken. Vinterdag”. Parti fra Frederiksgade med Marmorkirken (Frederiks Kirke) til højre og i baggrunden spirene fra Skt. Aleksander Nevskij Kirke. Sign. EHB. Olie på lærred. 45,5×31,5.

Ellen Hofman-Bang gik på Vilhelmine Bangs Tegneskole og uddannede sig fra 1898 til 1902 på Kunstakademiet i København under Viggo Johansen (1851–1935). Hun var på adskillige udlandsophold og studierejser - i Paris som elev på Jacques-Émile Blanche (1861–1942) og Lucien Simons (1861–1945) malerskole i 1906 og siden blandt andet til Italien, Mellemøsten, Grækenland, Norge, Sverige og England.

Hoffmann-Bang udstillede frem til 1948 næsten fast på Charlottenborg, og arbejdede fortrinsvis med religiøse motiver i form af store ofte dramatiske malerier og altertavler. I kontrast hertil vidner det lille værk på denne auktion om en anden side af hendes kunst - med en mere dæmpet intim stemning.

Dette værk er en del af vores tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950

Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. marts 2024

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

31 bud

8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.950 DKK
1.900 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
(Autobud) 1.750 DKK
1.700 DKK
(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK