2048/​251

Grønlandsk fugletæppe af edderfugle- og lomskind. 20. årh. 110×70 cm.

Udført af Mette Fontain, Sisimiut (Holsteinsborg). Købt i 1965.

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.100 DKK

2.100 DKK
2.000 DKK