2048/251
Grønlandsk fugletæppe af edderfugle- og lomskind. 20. årh. 110×70 cm.
Udført af Mette Fontain, Sisimiut (Holsteinsborg). Købt i 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag