2444/576
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Cirkulær skål af stentøj dekoreret med lyseblå og grøn glasur med gråbrune elementer. Sign. monogram, 14. H. 5,8–6,1. Diam. 20,3–20,6.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodrand med et mindre afslag, øverste kant med enkelte minimale afslag.
Vurdering
Hammerslag
23 bud