2027/726
To skåle samt en elefantfigur af stentøj. Dekoreret med blå, grågrøn og brun harepelsglasur. Elefant sign. monogram. Alle delle udført og mærket hos Palshus. Skåle: H. hhv. 6,5 og 12,5. Diam. hhv. ca. 11,2 og 16,7. Elefant: H. 12. (3)
Nogle minimale overfladeridser. Elefant med afslag på ene øre.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag