2027/​726

Palshus

Kjeld Jordan

To skåle samt en elefantfigur af stentøj. Dekoreret med blå, grågrøn og brun harepelsglasur. Elefant sign. monogram. Alle delle udført og mærket hos Palshus. Skåle: H. hhv. 6,5 og 12,5. Diam. hhv. ca. 11,2 og 16,7. Elefant: H. 12. (3)

Nogle minimale overfladeridser. Elefant med afslag på ene øre.

Moderne kunst og design, 30. juni 2020

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK
1.500 DKK