2312/7083
Skjold, udskåret træ, rødt, sort og hvidt pigment. Sepik, Papua Ny Guinea. L. 140.
Proveniens: Ifølge oplysningerne er skjoldet indsamlet i 1920 og været i den samme svenske samling til det bliver solgt på Bruun Rasmussens auktion 614 katalognummer 772 i 1995.
Tribal art, 20. marts 2023
Vurdering
Hammerslag