2312/​7083

Skjold, udskåret træ, rødt, sort og hvidt pigment. Sepik, Papua Ny Guinea. L. 140.

Proveniens: Ifølge oplysningerne er skjoldet indsamlet i 1920 og været i den samme svenske samling til det bliver solgt på Bruun Rasmussens auktion 614 katalognummer 772 i 1995.

Tribal art, 20. marts 2023

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK
5.000 DKK