Sigvard Bernadotte (f. 1907, d. 2002)
“Bernadotte”. Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 1348 g. (46)
Bestående af: 8 middagsknive med langt skaft, 6 middagsgafler, 6 frokostgafler, 10 dessertskeer, 9 teskeer, 1 frugtkniv, 1 marmeladeske, 1 madskubber, 3 mellem pålægsgafler, 1 kort pålægsgaffel.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Knives hule skafter med nogle mindre buler. Gaflers spidser med ujævne spidser samt slitage. Én middagsgaffel med indgravering på bagsiden af laf.
Moderne kunst og design, 24. marts 2020