Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)
Ung kvinde, der vasker sine fødder. Sign. monogram, III/VI. Stemplet Atelier DBB Cire Perdue. Patineret bronze.H. 26, L. 35, D. 20.
Proveniens: Dansk privatsamling.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020