896/​648

Gerhard Henning (f. Stockholm 1880, d. Hellerup 1967)

Ung kvinde, der vasker sine fødder. Sign. monogram, III/VI. Stemplet Atelier DBB Cire Perdue. Patineret bronze.H. 26, L. 35, D. 20.

Proveniens: Dansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK