2050/8517
Russisk prismekrone af forgyldt og patineret bronze og messingblek, otte lysarme, prydet med kugle af blåt glas, behængt med prismer. 19. årh. H. ca. 85. Diam. 70.
Prismekronen er ikke intakt. Antageligt sammensat af flere dele. Brugsslitage. Prismer mangler.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag
29 bud