1622/​765

Ernst Kühn (f. København 1890, d. Gentofte 1948)

Funkis flygelbænk af bejdset bøg med messingsko. Sæde betrukket med nyere dybthæftet lyst skind. H. 44. B. 76.

Bænken blev oprindeligt tegnet til Bellevue Strandhotel, hvor den stod i baren.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker på stel.

Moderne kunst og design, 31. maj 2016

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK