Kai Kristiansen (f. 1929, Møbelarkitekt)
“FM-reolen”. Reolsystem af palisander bestående af skab, fire hylder og to vanger. Udført og mærket hos Feldballe Møbelfabrik. 1960'erne. Skab H. 36. B. 85,5. D. 32. Hylder B. 85,5. D. 18–28. Vanger H. 150. (7)
Præsenteret på det 48. Danske Købestævne i Fredericia 1958.
Litteratur: “God Form”, katalog fra Købestævnet 1958, s. 9–11.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Finérskader. Vandskjolder. En hylde med afslag. Nøgle medfølger. Låge binder.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020