917/​528

Christian Blache (f. Aarhus 1838, d. København 1920)

Parti fra Københavns havn med udsigt til hjørnet af Kvæsthusgade og Sankt Annæs Plads. Sign. Chr. Blache 1915. Olie på lærred. 72×100.

I baggrunden i midten til venstre ses Christianskirkens spir. De markante bygninger i maleriets højre side rummer DFDS' hovedkvarter (Det Forenede Dampskibs-Selskab) siden 1872. C. F. Tiegten (1829–1901) grundlagde selskabet i 1866, og i de første år holdt rederiet til i Bredgade 33. Bemærk rederiets flag med det hvide kors på blå baggrund, der vejer fra flere af bygningerne. Bygningen med baldakinerne var bygget som hospital - “Kvæsthus” (et hus for kvæstede), hvor syge søfolk blev behandlet.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 487, 1986 nr. 46, afb. s. 23.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK