Alexey Ivanovich Trankowsky (, russisk maler, 19. årh.s anden del)
“Efter vand”. Russisk pige i fåreskindpels med et skulderåg. Sign. A. Trankowsky 1903 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 100×67.
Litteratur: Vladimir Petrov, “Nogle ord om en maleren Alexey Ivanovich Trankowsky...” i “Antikvarnoe Obozrenie” (Antiktidsskrift) No. 1, s. 32. Moskva 2005.
Russiske malerier, 3. december 2007