779/​1267

Alexey Ivanovich Trankowsky (, russisk maler, 19. årh.s anden del)

“Efter vand”. Russisk pige i fåreskindpels med et skulderåg. Sign. A. Trankowsky 1903 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 100×67.

Litteratur: Vladimir Petrov, “Nogle ord om en maleren Alexey Ivanovich Trankowsky...” i “Antikvarnoe Obozrenie” (Antiktidsskrift) No. 1, s. 32. Moskva 2005.

Russiske malerier, 3. december 2007

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag