2008/​311

To mortere med pistil af messing, den ene graveret med ejerinitialer, og tre strygejern af messing med greb af træ, én graveret med blomsterranke, én nålepunslet med initialer og årstal anno 1819 desuden stemplet. 19. årh. Motere H. 8,5 og 10,8. Strygejern H. 11–15. (5)

En hank med afslag og revne. Enkelte ormehuller. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

700 DKK

(Autobud) 700 DKK
650 DKK
600 DKK
550 DKK
500 DKK